FORMACIÓ EN LLENGUATGE INCLUSIU

 FORMACIÓ EN LLENGUATGE INCLUSIU a càrrec d'en Saoka Kingolo.

 

La formació d'una hora es farà a la Sala de Plens de l'Ajuntament i va destinada a representants d'entitats i associacions de la nostra vila i a la població en general


La població de la nostra vila és avui molt més diversa del que ho era vint anys enrere. A Guissona hi conviuen gairebé 50 nacionalitats diferents, amb una població important de nacionalitat ucraniana, romanesa, senegalesa, búlgara, marroquina, ... De la mateixa manera, n’ha canviat el paisatge lingüístic: avui, la dinàmica del bilingüisme canvia pel fet que es parla una diversitat important de llengües

 

La nostra població hauria de contribuir a integrar aquesta diversitat en la construcció de la societat catalana i haurien d’emprar un llenguatge inclusiu, és a dir, un llenguatge que evités els estereotips i no suposés cap barrera o menys teniment per a les persones o els col·lectius.

 

Procurar que els termes que s’empren tinguin en compte la manera com les persones volen ser anomenades, fugir de determinades paraules i expressions que estan connotades molt negativament i evitar certes associacions són un pas fonamental per recollir i reconèixer la diversitat. El rigor i la qualitat de la nostra atenció passa per l’ús del llenguatge inclusiu.

 

Es tracta d'una formació oberta a tothom, no cal inscripció prèvia, però si que és molt recomanable que hi assisteixis.

 

Sala de Plens de l'Ajuntament
  • Quan 15/11/2021 de 19:00 a 20:00
  • On Sala de Plens de l'Ajuntament
  • Assistents Ajuntament de Guissona.
  • Afegeix un esdeveniment al calendari iCal