ÈXIT DE LA CAVALCADA DE REIS DE GUISSONA, AMB UN RECORREGUT ITINERANT PER A EVITAR AGLOMERACIONS

Guissona ha ofert una rebuda a Ses Majestats recuperant el recorregut del seguici reial per a carrers més amplis per evitar aglutinar molta gent. La comitiva va arribar amb les seves carrosses per l’avinguda de Ponts.

DIMARTS 11 GENER 2022

 

 

Guissona ha ofert una rebuda a Ses Majestats recuperant el recorregut del seguici reial per a carrers més amplis per evitar aglutinar molta gent. La comitiva va arribar amb les seves carrosses per l’avinguda de Ponts, amb una rebuda amenitzada pels follets d’Alea Teatre a la mateixa rotonda d’entrada.

Melcior, Gaspar i Baltasar no van faltar a la seva cita a Guissona per protagonitzar la nit més màgica de l’any. Tot i la difícil situació generada per la pandèmia, Ses Majestats van arribar amb l’objectiu d’encomanar il·lusió a tota la canalla de la vila. Després que l’any passat s’optés per un campament reial estàtic al pavelló 1 d’Octubre, enguany s’ha recuperat el format itinerant. Ara bé, per garantir una festa segura i evitar aglomeracions, el recorregut de la desfilada s’ha fet per carrers principals i més amplis fins a arribar a la Pl. Mil·lenari, demanant a totes les persones assistents que duguessin la mascareta posada i respectessin la distància d’un metre i mig.

Durant el seguici reial, els patges van repartir caramels sense gluten, aptes per a celíacs. A més a més es van anul·lar els tradicionals discursos dels Reis Mags d’Orient al balcó de l’Ajuntament, i, com alternativa, es van dur a terme a l’escenari de la pl. Mil·lenari. En aquest espai també s’hi va dur a terme un conte escenificat a càrrec de la companyia Alea Teatre, que va donar entrada als Reis Mags d’Orient. L’alcalde de Guissona Jaume Ars, acompanyat dels regidors i regidores de l’Ajuntament de Guissona els va donar a benvinguda i els va lliurar la clau que obra totes les portes de les cases de Guissona. Seguidament, els Reis van fer els seus discursos, i van passar a seure a les seves trones, per rebre i fotografiar-se amb els nens i nenes de Guissona. Melcior, Gaspar i Baltasar també van ser acompanyats pel patge Karim, i la patgessa Xumet.

Val a dir que també per motius de seguretat sanitària, es va anul·lar el lliurament posterior de paquets als domicilis. Els Kuartos 97 ha estat la comitiva encarregada d’organitzar l’esdeveniment amb suport de la Regidoria de Cultura i Festes de Guissona i la col·laboració de la brigada municipal, els Bombers Voluntaris, comerços i particulars.

 

 

Guissona, 11 de gener de 2022.

 

 

DISCURS DE L'ALCALDE:

 

Bona nit,  Rei Melcior,

Bona nit, Rei Gaspar,

Bona nit, Rei Baltasar ,

Bona nit, Patgesa Xumet,

Bona nit, patge Karim,

Bona nit Vilatanes i vilatans,

I, avui especialment, una bona nit a totes les nenes i nens de Guissona.

Un any més estem contents d’oferir-vos una calorosa rebuda i lliurar-vos la clau de la nostra Vila, perquè pugueu entrar a totes les cases. Això sí, amb mascareta.

Esperem aquest dia, perquè com cada any, porteu la màgia a la nostra Vila. De l’orient fins l’occident, creuant fronteres i travessant els Pirineus arribeu al nostre municipi. Amb vosaltres, arriba la il.lusió i l’esperança. Sou com una espurna que s’encén dins nostre en els moments difícils que ens toca viure. Desitgem i us demanem que aquesta llum farcida d’il.lusió i d’esperança creixi i s’expandeixi al nostre voltant. Les adversitats que ens toquen viure, han de ser una oportunitat que ens faci aflorar el millor de tots nosaltres. Que la dificultat sigui símbol d’apropament i de creixement.

A ses Majestats, també us hem fet una carta i us volem demanar:

A Sa Majestat, Rei Melcior, que m’han dit que és ordenat i organitzat ens ajudi a aconseguir una Guissona endreçada, neta, pacífica i sostenible i  m’agradaria que no oblidés a les nenes i nens que són polits, compromesos, obedients. Hem vist a la seva carrossa molts regals: jocs de taula, la casa de famosa, Construccions Lego, La màquina de la veritat, la nina Carla, un carret de gelats..

A sa Majestat, Rei Gaspart, que sabem que és bromista i juganer ens ajudi a aconseguir una Guissona inclusiva, il.lusionada i festiva i m’agradaria que no oblidés les nenes i els nens que són simpàtics, esportistes, amigables. Hem vist a la seva carrossa molts regals: patinets elèctrics, La FIFA 2022, Play mòbil de bombers, unes entrades per anar a veure el Barça Femení...

A sa Majestat, Rei Baltasar, que sabem que és un xic despistat ens ajudi a aconseguir una Guissona on tothom hi visqui a gust i m’agradaria que no oblidés les nenes i els nens que són un xic entremaliats, solidaris, però amb un cor immens. He vist a la seva carrossa molts regals: Dinousauris, Nintendos, joguines de la Vaca Loca. El rellotge de la Pepa Pic. Un Ukelele. De carbó, aquest any, no n’he vist. Això és un bon senyal.

 

També, us demanem que no oblideu a les mares i els pares, on tot comença. A les àvies i als avis, que cuiden sempre de la família. Als tiets i a les tietes, que no es cansen de jugar amb els infants....

Un últim desig, com el que va fer la Trini i la seva família que han demanat un Esteroide perquè aculli la COVID19.

Nenes i nens de Guissona, mares i pares, àvies i avis, vilatans i vilatanes preparem-nos per aquesta nit tan màgica i fem d’aquesta nit un model que ens acompanyi tot l’any.

Salut i família.

 

Jaume Ars i Bosch, alcalde de Guissona.