GUISSONA COMMEMORA EL DIA DE LA NATURALESA AMB LA PLANTADA DE 100 PLANTES AROMÀTIQUES I 3 ARBRES

Des del Pla Educatiu d’Entorn i des de la regidoria de medi ambient celebrem anualment aquest dia amb la plantada d’arbres i plantes aromàtiques en l’espai conegut com el Jardi Botànic, aquest és un espai ubicat a prop de la plaça de la pau i que properament s’obrirà al públic com a pulmó verd de la nostra vila.

DIJOUS 03 MARÇ 2022

 

Avui 3 de març es commemora arreu del món el DIA MUNDIAL DE LA NATURALESA. El 3 de març va ser proclamat com a DIA MUNIDAL DE LA NATURALESA per conscienciar sobre la importància de la flora i la fauna i el seu valor ecològic, paisatgístic, genètic, social, científic, econòmic i educatiu, entre d'altres, i també recorda la necessitat urgent de combatre els delictes contra la natura que comporten conseqüències de gran impacte en l'àmbit econòmic, mediambiental i social.

Des del Pla Educatiu d’Entorn i des de la regidoria de medi ambient celebrem anualment aquest dia amb la plantada d’arbres i plantes aromàtiques en l’espai conegut com el Jardi Botànic, aquest és un espai ubicat a prop de la plaça de la pau i que properament s’obrirà al públic com a pulmó verd de la nostra vila.

Durant aquest matí  un centenar de nens i nenes de quart i cinquè de primària dels tres centres educatius de la nostra vila plantaran en aquest espai plantes aromàtiques: sàlvies, santolines, romaní i lavanda, així com un arbre per cada classe, amb el compromís de cuidar l’entorn d’aquest parc al llarg de la seva vida i de preservar i estimar la natura.

En aquesta plantada també hi ha participat l’Alcalde de Guissona, el Sr. Jaume Ars i el regidor de Medi Ambient, el Sr. Ramon Sala. La plantada ha comptat amb el suport de Tecnologia i Regs, l’empresa que se n’encarrega del servei  de jardineria en la nostra vila.

Els nens i nenes han gaudit d’una estona de conscienciació i plantada en aquest nou espai municipal.

El proper dilluns, també en el marc del DIA MUNDIAL DE LA NATURALESA, des de la Fundació Plants for the Planet, continuaran la plantada al Jardi Botànic, amb nois i noies de primer d’ESO de l’INS Guissona i de la FEDAC Guissona, en el marc de les acadèmies de treball de la justícia climàtica que es van iniciar el passat mes de desembre.

 

Guissona, 3 de març de 2022