GUISSONA PREPRARA UNA JORNADA DE BENVINGUDA AMB ACCIONS SOLIDÀRIES PER A UCRAÏNA

Les AFEs dels centres educatius de Guissona s’han unit per organitzar un matí de QUILÒMETRES SOLIDARIS AMB UCRAÏNA com A proposta familiar amb l'objectiu de recaptar fons per a les famílies d'origen ucraïnès que la guerra ha portat a la nostra vila.

DIMARTS 29 MARÇ 2022

Les AFEs dels centres educatius de Guissona s’han unit per organitzar un matí de QUILÒMETRES SOLIDARIS AMB UCRAÏNA com A proposta familiar amb l'objectiu de recaptar fons per a les famílies d'origen ucraïnès que la guerra ha portat a la nostra vila.

L’activitat tindrà lloc el dissabte, 9 d’abril a partir de les 9 del matí, serà un matí de pedalada, caminada o cursa, que acabarà amb un entrepà a la plaça major, acompanyat pels gegants i els capgrossos de la nostra vila, amb l'objectiu de donar la benvinguda a aquesta comunitat.

Les persones que participen de l’activitat rebran un obsequi i entrepà. Per participar-hi cal fer inscripció prèvia a: https://app.mesacces.com/esdeveniment/4669 El preu de la inscripció és de 10 euros adult i 5 euros per a nens i nens i jovent de fins a 14 anys.

La comissió interampa fa crida a tota la població de Guissona, perquè es sumi a aquesta proposta solidària.

Seguidament, hi haurà una breu pregària a càrrec del pare Ucrainès Taras Kagot a l’església de Guissona.

Acabada aquesta activitat, l’orquestra Cadí de la Seu d’Urgell també organitza dins del mateix espai, un concert per a Ucraïna, un acte que comptarà amb la participació d’Andriy Viytovych (viola), Alberto Reguera (violí) i Sveta Trushka (celo) i sota la direcció d'Eugeni Sokhatskyy.

Esperem que guissonencs i guissonenques es volquin a aquestes activitats donant així la benvinguda i l’acolliment a les més de dues-centes persones refugiades que han arribat a Guissona durant l’últim mes.

Prèviament, el proper diumenge dia 3 d’abril a les 19h de la tarda, es celebrarà un Concert de les corals ucraïneses de Tàrrega i Guissona, sota la direcció d'Igor Gvozdetskyy i d'Oksana Blyzniuk, que oferiran cançons religioses i populars del seu país.

Les aportacions recollides en aquest acte seran per enviar a Ucraïna.

 

Guissona, 29 de març de 2022.