NEIX UNA NOVA PROPOSTA CULTURAL AMB LA PRIMERA MOSTRA D’ART AL CARRER A GUISSONA

El Centre d’Art Singular de Cal Santacreu, l’Escola d’Art Ondara de Tàrrega, la Fedac Guissona i l’Institut Guissona ompliran l’eix comercial de la vila d’instal·lacions artístiques, racons, botigues i baixos de locals buits que obriran les seves portes per acollir diferents projectes artístics.

DIMECRES 08 JUNY 2022

 

Des d’aquest divendres, 10 de juny i fins a finals de mes, el nucli històric de Guissona s’omplirà d’obres d’art.

 

El Centre d’Art Singular de Cal Santacreu, l’Escola d’Art Ondara de Tàrrega, la Fedac Guissona i l’Institut Guissona ompliran l’eix comercial de la vila d’instal·lacions artístiques, racons, botigues i baixos de locals buits que obriran les seves portes per acollir diferents projectes artístics.

 

La mostra d’art s’obrirà el divendres dia 10 amb diferents propostes al carrer. Des del taller de ceràmica l’Obrador, la Julia Sangés farà un taller d’escultura col·laborativa a la placeta Bisbe Benlloch; al carrer Bisbal l’artista ucraïnesa Myroslava Inzhevska ens ensenyarà a pintar tasses, i la plaça major esdevindrà un escenari d’audicions, combos i conjunts de corda de l’Escola de Música. En aquest espai, la pastisseria Cal Santa i l’Aula Selecte de Cal Mercadé, oferiran servei de bar, omplint la plaça de taules i cadires. L’obertura de la mostra finalitzarà a les 10 del vespre amb la pintura en directe de l’artista Quim Moya, acompanyat a la guitarra pel seu nebot guissonenc, en Guim Moya.

 

L’art seguirà al carrer el dia següent amb el vuitè concurs de pintura ràpida Josep M. Grau i Pujol, que congregarà més d’una vintena de pintors/es pel nucli històric i per l’entorn de la nostra vila. Els quadres s’exposaran també als comerços de la vila, ampliant així la mostra d’art a partir del dilluns.

 

Un conjunt de propostes que sorgeixen amb l’objectiu de promoure el nucli històric de la nostra vila i per animar a conèixer, descobrir i a gaudir d’aquestes obres d’art.

 

Guissona, 8 de juny de 2022